На позачерговому засіданні Ради адвокатів Миколаївської області 21 вересня 2018 року обговорено проект Закону Україні № 9055 “Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Адвокати Миколаївщини закликають народних депутатів Верховної Ради України зняти з розгляду цей проект Закону, оскільки він несе загрозу незалежності інституту адвокатури, має на меті зруйнувати адвокатське самоврядування, позбавити адвокатів можливості здійснювати свою професійну діяльність, керуючись, насамперед, інтересами клієнта та вимогами закону”, -ідеться у заяві.

Учасники засідання наголосили на тому, що, незважаючи на відповідні звернення до керівництва країни та міжнародних партнерів, процес розробки законопроекту тривав без належного врахування пропозицій професійної організації адвокатів України — Національної асоціації адвокатів України. Це призвело до наявності у проекті Закону суттєвих недоліків та протиріч, які зроблять неможливим нормальне функціонування адвокатури України в цілому і виконання своїх професійних обов’язків кожним адвокатом окремо.

За оцінкою учасників дискусії, законопроект не передбачає покращення в системі органів адвокатського самоврядування та посилення гарантій адвокатської незалежності. «Головна мета цього законопроекту є очевидною — отримати контроль на адвокатською спільнотою.Саме на це спрямована абсолютна не урегульованість в законопроекті процедури проведення виборів в органи адвокатського самоврядування», — ідеться підсумкові заяві адвокатів регіону.

На думку учасників дискусії, невідкладність законопроекту “спрямована на скоріше приборкання незручних адвокатів, які мають сміливість критикувати і виконавчу і судову владу, тих адвокатів, які керуючись саме професійними обов’язками та законом, успішно захищають своїх клієнтів».

Так, є неприйнятним зниження кворуму правомочності конференції адвокатів регіону до 10-15 відсотків від кількості зареєстрованих в регіоні адвокатів. Адже, в такому випадку для прийняття найважливіших рішень достатньо 5-8 відсотків адвокатів. Звичайно, на таку їх невелику кількість значно простіше здійснити адміністративний вплив та лобіювати необхідні рішення.

Інші положення законопроекту, такі як, дисциплінарна відповідальність за зловживання правом на адвокатський запит, заяву завідомо безпідставного відводу або оскарження рішення, яке оскарженню не підлягає, теж викликають здивування.

Такі «новели» не мають в законопроекті (да і не можуть мати взагалі) чітких критеріїв і дають змогу представникам судової влади на суб’єктивний розсуд визначати факт начебто «неправомірної» поведінки адвоката і, таким чином, здійснювати на нього тиск.

На позбавлення адвокатів та адвокатури в цілому незалежності спрямовані і зміни до процесуальних кодексів, зокрема, щодо зловживання правами.

Так, запропоновані зміни до КПК України (включення ст. 22-1) щодо неприпустимості зловживання правами, яка може передбачати дисциплінарну відповідальність адвоката. При цьому не визначено чітких критеріїв такого зловживання та його розмежування з тактикою захисту клієнта в кримінальному провадженні.

Зміни до ст. 53 КПК України, якими передбачена можливість введення у справу паралельно з адвокатом за договором і безоплатного захисника, теж викликають занепокоєння, оскільки порушують невід’ємне право особи на вільний вибір захисника.

«Очевидним є недосконалість, упередженість та загроза, які законопроект несе насамперед захисту законних прав та інтересів осіб, можливостям адвокатів щодо такого їх захисту та адвокатській спільності в цілому. Це потребує включення представників адвокатури до робочої групи, хоча б, стосовно окремих найбільш спірних його положень», — констатують адвокати регіону.

З текстом звернення можна ознайомитись за наступним посиланням